بلاگ

لوله پلی اتیلن جهت مصارف گازرسانی

لوله و اتصالات پلی اتیلن باران پل اراک برای مصارف گازرسانی باعث کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه های گازرسانی در سطح کشور شده است.

لوله پلی اتیلن قادر به اتصال جوشی است, به طوری که اتصالات به وجود آمده نه تنها به استحکام خود لوله هستند، بلکه در برخی موارد از خود لوله نیز مستحکم­تر می­باشند. از آنجاییکه عمده نقطه ضعف خطوط تحت فشار محل اتصالات است، می‌توان نتیجه گرفت که اتصالات پلی اتیلن در مقایسه با سایر مواد از استحکام مناسب‌تری برخوردارند.
۲-قابلیت انعطاف
لوله پلی اتیلن تا حدود ۲۵ برابر قطر لوله قابل خم شدن است. این مسأله باعث می‌شود در بسیاری از موارد برای تغییر زاویه خط لوله نیازی به استفاده از اتصالات نباشد.از سوی دیگر انعطاف پذیری پلی اتیلن استفاده از آن را در مناطق زلزله خیز توجیه پذیرتر می‌کند.

۳-مزایای نصب
روش‌های نصب بی نظیری که به خاطر انعطاف پذیری و اتصالات بدون نشتی لوله های پلی اتیلنی قابل استفاده‌اند، استفاده از این لوله‌ها را در مقایسه با لوله‌های فولادی از نظر اقتصادی و فنی توجیه پذیر می‌کند و باعث می‌شوند مقدار زیادی در هزینه و زمان صرفه جویی شود.

۴- مقاومت در مقابل خوردگی و اثر مواد شیمیایی:
لوله پلی اتیلن از مقاومت شیمیایی بسیار خوبی برخوردارند و در مقابل ترکیبات فعال گاز و سایر ترکیبات شیمیایی بسیار مقاوم می‌باشند.

۵- عمر طولانی، دوام و کاهش هزینه ها:
عمر کاری لوله‌های پلی اتیلن بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال برآورد می‌شود و این به معنای کاهش هزینه‌های جایگزینی برای طولانی مدت است.از سوی دیگر هزینه کارگزاری ، نصب و نگهداری این محصول نسبت به سایر محصولات بسیار توجیه پذیر و پایین می‌باشد.

استانداردها و آزمون‌ها
آزمون‌هایی که در کنترل کیفی لوله‌های پلی اتیلنی مورد استفاده در انتقال گاز انجام می شوند، به سه گروه تقسیم می‌شوند:

خط لوله گازی پلی اتیلن
۱- آزمونهای بعد از تولید (BRT):به آزمون‌هایی می گویند که قبل از ترخیص هر دسته از تولیدات روی آنها انجام می شود تا از کیفیت تولید اطمینان حاصل شود.

۲- آزمونهای تأیید فرایند (PVT):به آزمون‌هایی اطلاق می شود که جهت بررسی کیفیت و پیوستگی خط تولید در فواصل زمانی خاص بر روی مواد، اجزا و یا مجموعه انجام می‌شود.

۳- آزمونهای نوعی (TT):به آزمون‌هایی می‌گویند که برای اثبات احراز تأییدیه‌های مورد نظر استاندارد در مورد مواد، اجزا و توانایی مجموعه انجام می‌شود. در زیر جدول استانداردهای مرتبط با هر یک از این آزمونها ارائه می‌گردد.

ارسال نظر شما